موشن گرافیک

موشن گرافیک یا به عبارتی دیگر تصاویر گرافیکی متحرک و هر چیزی که در دنیای گرافیکی خلق شود و متحرک شود را به آن موشن گرافیک گفته میشود.

خیلی مواقع تشخیص انیمیشن و موشن گرافیک بسیار سخت می باشد و از نظر خروجی هر دو شبیه هم هستن ولی خط مش انیمیشن طراحی و خلق موجودات زنده هستند که صحبت میکنند و با همدیگر ارتباط دارند اما موشن گرافیک طراحی های گرافیکی هست که متحرک شده اند.

برای مثال متحرک سازی یک آرم شرکت به همراه افکت را لوگو موشن می نامند و یک نوع موشن گرافیک است.

موشن گرافیک می تواند در چند حالت قابل اجرا باشد به صورت دو بعدی (2D) یا سه بعدی (3D) در ادامه توضیحاتی در مورد این دو نوع موشن به شما میدهیم.

انواع موشن گرافیک

نیاز های افراد جهت طراحی متفاوت می باشد ولی یک لیست کلی اماده کردیم کنه بسته کاری را میتوان مشخص کرد.

 • لوگو موشن
 • موشن گرافیک دو بعدی
 • موشن گرافیک سه بعدی
 • استاپ موشن
 • اینفوموشن
 • ویدئورئال

موارد بسیاری در دنیای کلیپ سازی و انیمیشن سازی موجود هست ولی در طراحی موشن گرافیک فقط این موارد شامل حال آنها می شود.

نوع موشن های که بالا ذکر شده است باز هم به دسته های مختلفی تفسیم میشود که در ادامه به آنها اشاره میکنیم.

موشن گرافیک سه بعدی و دو بعدی

تفاوت این دو موشن گرافیک در نوع طراحی آنها است به صورتی که در موشن های 2 بعدی تصاویر به صورت صاف و فلت هستند و برجستگی در طراحی ها انجام نشده است.

برعکس داخل 3 بعدی تمامی زوایای ویدو طراحی شده است برای نمونه به تصویر زیر نگاه کنید.

موشن گرافیک دو بعدی
موشن گرافیک دو بعدی
موشن گرافیک سه بعدی
موشن گرافیک سه بعدی

نمونه ای از موشن گرافیک 3 بعدی که حالتی از لوگو موشن می باشد.

لوگو موشن

لوگو موشن یا همان لوگو اینترو , همیشه در شروع و پایان ویدیو ها نمایشی به صورت افکتهای زیبا برای ارائه لوگو مجموعه به نمایش در می آید.

در این نوع موشن گرافیک ها یک لوگو را به صورت سه بعدی یا دو بعدی که اکثر مواقع 3 بعدی است.

با نمایش های افکتی زیبا نمایش میدهند که زمان این نوع ویدیو ها بسیار کوتاه هست که حدودا بین 3 تا 15 ثانیه است.

همینطور یک موزیک زیبا و مناسب با افکت های لوگو موشن به جهت تاثیر گذاری بیشتر این انیمیشن استفاده میکنند که تاثیر بسیار زیادی برای زیبایی کار دارد.

استاپ موشن

روشی وجود دارد که برای ساخت کلیپ از وسایل واقعی عکس برداری میشود.

در این روش وسایل را با حرکات کوچک عکس برداری میکنند و در همه حالت ها عکس گرفته میشود.

پس از آن تمامی تصاویر توسط نرم افزار های مثل افترافکت یا ادیوس یا نرم افزار های دیگه در کنار هم قرار داده و حالتی متحرک ایجاد میکنند.

استاپ موشن
نمونه ای از استاپ موشن کارتون پت و مت

اینفوموشن

اینفو موشن یکی از پرکاربرد ترین نوع موشن ها هست که به صورت ویروسی پخش میشه و در جهت تبلیغات بصری بسیار مناسب است.

در واقع همان اینفوگرافیک را با موشن گرافیک مخلوط میکنند و برای انتقال اطلاعات استفاده میکنند.

ویدئورئال

این نوع ویدیو ها به صورت واقعی هستند از محیط واقعی فیلم بردای و تدوین میشود و اطلاعاتی را ارائه میکنند.

در این نوع ویدیو ها از طرح گرافیکی خاصی استفاده نمیشود و شاید به صورت مخلوط از موشن گرافیک و رئال استفاده شود.

از این روش برای انتقال پیامی که بیشتر بر عهده فیلم بردار و صدابردار و کلیه گروه تدوین است می باشد.

کاربرد موشن گرافیک

موشن گرافیک بسیار از نظر هزینه به صرفه تر می باشد و میتواند جای تیزر های ویدیوی را بگیرید و در انتقال اطلاعات و مفاهیم کمک بسیاری بکند.

شما میتوانید یک ویدیو را به عنوان معرفی بسازید و برای مشتریان یا کاربران صفحات اجتماعی خود ارسال کنید.

امروزه به دلیل پیشرفت اینترنت و استفاده زیاد از شبکه اجتماعی اینستاگرام و ابزار های رسانی اینترنتی موشن گرافیک جای بسیار خوبی پیدا کرده است.

تاثیر موشن گرافیک بر سئو

ساخت ویدیو موشن به دلیل کم هزینه بودن میتوانید از تعداد بالای استفاده کنید.

استفاده بیشتر از ویدیو در سئو تاثیر بسیار خوبی میگذارد برای مثل نمونه موشن گرافیک ساده که یک دقیقه باشد باعث میشود کاربرهای شما یک دقیقه ویدیو موشن شما را تماشا کنند.

ماندگاری کاربران در داخل سایت باعث افزایش بانس ریت وب سایت شما میشود که تاثیر خوبی بر سئو سایت شما دارد.

حضور کد های نمایش ویدیو در سایت گوگل را به سایت شما حساس میکند و توجه بیشتری را به خود جلب کرده است.

دنیای وب در حال توسعه است و بیشترین حجم ترافیک استفاده از اینترنت برای تماشایی ویدیو ها در فضای وب مورد استفاده قرار میگیرد.

بانس ریت وب سایت

نمونه سایت های موشن گرافیک

گاهی اوقات شما نیاز به یک ایده برای طراحی موشن گرافیک خود دارید ما در اینجا یک سری سایت های را جمع آوری کردیم.

شما میتوانید به واسطه این سایت های ایده های زیادی را دریافت کنید که به روند پیشرفت کار شما کمک میکند.

وب سایت Inspiration Grid

یکی از بهترین وب سایت های که در این زمینه فعالیت دارد این Inspiration Grid است در این سایت شما میتوانید طرح های موشن گرافیک مختلفی را مشاهده کنید.

یکی از بهترین طراحان کشور های دیگر را پیدا کنید.این سایت بسیار منحصر به فرد می باشد و داخل آن طرح و ایده های فوق العاده ای به اشتراک گذاری گذاشته میشود.

وب سایت stash

بی شک وب سایت stash بسیار سایت الهام بخشی است در جهت طراحی موشن گرافیک و از نظر جلوه های بصری بسیار ویژه می باشد.

یک سایت بسیار عالی با بهترین طراحان صنعت ساخت موشن گرافیک که با استفاده از جلوه های ویژه و مقاله های بسیار کاربردی در این حوزه می باشد.

نکته ای که لازم است ذکر کنم این سایت به صورت اشتراکی است و حتما باید آن را خریداری کنید که به نظر من ارزش خرید کردن را دارد ولی میتوانید به صورت رایگان 30 روز از آن استفاده کنید.

وب سایت Art of the Title

یکی از بهترین وب سایت های نقد و بررسی در حوزه انواع موشن گرافیک و فیلم های مختلف جهان Art of the Title است.

یکی از شگفت انگیز ترین آرشیور های فیلم های سینمایی تلویزیونی که میتوانید به واسطه اون یکی از بهترین طراحان فیلم را مشاهده کنید و ایده های بسیار زیادی بگیرید.

همینطور شما میتوانید با سرچ کردن اسم فیلم های که مد نظر شما هست پروژه های که جهت تولید این فیلم استفاده شده است را مشاهده کنید.

وب سایت MoGraph

اگر به دنبال یک جامعه ای برای طراحان موشن گرافیک میگردید وب سایت MoGraph گزینه بسیار مناسبی است.

مکانی بسیار آموزشی برای آموزش دیدن موشن گرافیک و مشاهده پست های کاری می باشد و دارای آرشیو بسیار کاملی است که میتوانید آخرین add-ons های را دانلود کنید.

وب سایت CG Society

اگر میخواهید تامی تکنیک ها و طرح های عظیم سه بعدی را که در هالیوود استفاده میکنند ببینید وب سایت CG Society در این زمینه کمک بسیار زیادی به شما میکند.

در این سایت جلوه های ویژه ای وجود دارد که در بالاترین کیفیت ایجاد شده استد که شما میتوانید از ان جهت جلوه های های بصری به خوبی استفاده کنید.

آموزش های در این سایت وجود دارد که نحوه ساخت یک کاراکتر سه بعدی را به شما میدهد در کل بخواهیم بگوییم یک منبع عالی در جهت تولید انیمیشن می باشد.

اهمیت موشن گرافیک

در واقع موشن گرافیک یکی از زمینه های طراحی می باشد که دقیقا در پیشرفت و تکامل تکنولوژی سیر صعودی داشته است و این روند بیانگر وابستگی زیاد موشن گرافیک به تکنولوژی روز یک امرمهم و جدانشدنی می باشد.

و البته اگر میزان پیشرفت در تکنولوژی بیشتر شود موشن گرافیک نیز در ابعاد وسیع تر دیده خواهد شد، بنابراین موشن گرافیک با توسعه تکنولوژی های روز دستخوش یک سری تحولات و تغییرات شده است و این نشان دهنده این است که مهارت های مورد نیاز در این راه حتی با نبودن ابزارها و امکانات از اهمیت بسیاری برخوردار است.

بنابراین موشن گرافیک یک ارتباط تصویری است که با یک سری ازحرکات همراه می باشد و در طول زمان نیزمتغیر می باشد.

اهمیت و ضرورت موشن گرافیک در تبلیغات

امروزه در بسیاری از تبلیغات موشن گرافیک دیده می شود و به جرات می توان گفت موشن گرافیک در تبلیغات نقش بسیار مهم و ضروری دارد و می تواند تاثیر بسزایی در تبلیغات داشته باشد.

و در آغاز موشن گرافیک فقط مربوط به استودیوهای مربوط به فیلم بود و در دیگر قسمت های طراحی موشن گرافیک دیده نمی شد ولی در حال حاضر، سال هاست که موشن گرافیک تنها به فیلم سازی در استودیوها محدود نمی باشد.

هم اکنون با وجود تکنولوژی های جدید و روز به همراه نرم افزارها و سخت افزارهای بسیار پیشرفته رشد موشن گرافیک بسیار چشم گیر شده است، با این روند ابزارها در دسترس تر بوده و استفاده و به کارگیری از آن ها بسیار آسان تر و سریعتر می باشد.

اهمیت طراحی موشن گرافیک در آموزش

در واقع طراحی موشن گرافیک خوب و عالی همیشه پراهمیت بوده و نمی توان از آن صرف نظر کرد.

امروزه نیز طراحی موشن گرافیک در اکثر زمینه ها از جمله آموزشی نیز بسیار مورد استفاده قرار می گیرد، و این روند کمک خواهد کرد تا دانش آموزانی که نیاز به دقت و توجه بیشتری برای درک کفاهیم و مطالب درسی دارند و با انتقال حجم زیادی از مطالب در ذهن خود دچار مشکل می شوند به راحتی بتوانند مطالب را فرا بگیرند و به طریقی به ثبت مطالب کمک بسیار زیادی می کند.

در بررسی هایی که انجام شده در کلاس هایی که استاد ازدانش آموزان برای ایجاد مطلب و محتوای موشن گرافیک به طور مداوم کمک می گیرند، باعث می شود که دانش آموزان در یادگیری مطالب بسیارموفق تر باشند و در آخرباعث علاقه زیادی به تحصیل پیدا خواهند کرد.

بنابراین اهمیت موشن گرافیک در تمام قسمت های زندگی به صورت واضح دیده می شود و فقط به بخش آموزش ختم نمی گردد، ولی تاثیر بسیار مثبتی که در زمینه آموزش و یادگیری در رده های سنی مختلف می گذارد و به نوعی بسیارشگفت انگیز است.

اهمیت موشن گرافیک در روانشناسی

با تحقیقات زیادی که در بخش های مختلف زندگی انجام گرفته شده ، متوجه شدیم که این ابزاربسیار پر اهمیت و قدرتمند در همه زمینه های بازی ،سرگرمی و ورزشی نیز نقش بسیارپر رنگی داشته است بنابراین استفاده از موشن گرافیک باعث می شود که افراد بی حوصله و کم حوصله که تمایلی به روابط اجتماعی نداشته و یا دچار مشکل هستند بیشتر دیده شوند و به زندگی این گونه از افراد رونق و توجه زیادی بخشیده شود.

از طرفی موشن گرافیک برای کودکان به عنوان تفریحات سالم محسوب شده و دراکثر تولیدات بازی های اندرویدی نقش خیلی پر رنگی از داشته است.

در نهایت طبق آخرین آمار انجام شده از اهمیت و ضرورت موشن گرافیک در زندگی افراد مشخص شده که اگر روند ایجاد این محصول در فضایی معین و مشخص شده و همینطوربا نرم افزاری مخصوص صورت انجام گیرد هزینه در نظر گرفته شده به مراتب بسیار پایین تر از طراحی انیمیشن خواهد بود.

دیگر مزایا و اهمیت موشن گرافیک

 • انیمیشن می تواند در فرآیند بسته بندی و تولید یک محصول نقش مهمی را ایفا کند و یا حتی در تولید مجدد محصولات قدیمی که در بازار مورد استقبال قرار نمی گیرند، مورد استفاده قرار گیرد
 • موشن گرافیک می تواند در تمامی بخش های برنامه های جدی و یا طنز، برنامه های اجتماعی، برنامه های آموزشی کودکان، بازی ها، و یا بخش سرگرمی مورد استفاده قرار گیرد
 • موشن گرافیک می تواند به معرفی یک محصول یا برند جدید به مشتریان بالقوه کمک کند.

رشته موشن گرافیک

در واقع Motion Graphic یک رشته‌ی کاملا مستقل می¬باشداز گرافیک و انیمیشن می باشد.

بنابراین موشن گرافیک یک رشته‌ای است که به طورهمزمان از تصویر، صدا و تحرک بهره می گیرد و می‌توان به عنوان رشته ای بین انیمیشن و گرافیک تعریف شود.

به بیان دیگر می‌توان این چنین بیان کرد که هر اثر و هنر گرافیکی که در قالب یک فرمت زمان مشخص و پایه ، متحرک شود، موشن گرافیک می باشد.

در ساخت یک موشن گرافیک از تکنیک‌های متفاوتی مانند انیمیت دستی، دیجیتال دوبعدی، استاپ‌ موشن، ویدئو دیجیتال سه‌بعدی و یا چند تکنیک متفاوت استفاده می شود.

کاربردهای موشن گرافیک چیست؟

موشن گرافیک کاربرد های زیادی در پروموشن، عنوان‌بندی، تبلیغات، موزیک ویدئو، رابط کاربری، اینفوگرافیک بازی، Video Mappingو هویت بصری شبکه‌های تلویزیونی و …می باشد.

موشن گرافیک کجا استفاده می شود؟

موشن گرافیک در جاهای مختلفی استفاده می شود که شامل:

 • وب سایت ها
 • شبکه های اجتماعی
 • تبلیغات
 • تلویزیون
 • فیلم ها و سینما
 • انتقال اطلاعات
 • ایجاد آگاهی
 • توضیح و تشریح یک مفهوم
 • برندینگ
 • بیان کردن یک داستان
 • توضیح نحوه استفاده از یک محصول

در واقع موشن گرافیک در همه پلت فرم های دیجیتالی مورد استفاده قرار می گیرد و در برنامه های تلویزیونی و وب سایت ها و برنامه های موبایل ازموشن گرافیک استفاده می شود و به عنوان یک رسانه مدرن در حال حاضر می باشد.

پیش نیاز های موشن گرافیک

 • خلاقیت، علاقه و پشتکار
 • آشنای با نرم افزارهای فتوشاپ و یا ایلستریتور
 • نرم افزار افترافکت
 • نرم افزار سینما فوردی Cinema 4D

مهارت های مورد نیاز در رشته موشن گرافیک

اگر در اینده قصد داردی به عنوان یک موشن گرافیک حرفه ای فعالیت کنید باید مهارت های طراحی گرافیکی را فرا بگیرید.

واقع موشن گرافیک ها و یا طراحان موشن گرافیک به عکس های گرافیکی با استفاده از انیمیشن حرکت می دهند و به به عبارتی دیگر روح و جان جدیدی می بخشند.

شناخت رنگ در موشن گرافیک

یکی از مهمترین مواردی که درهر طراحی، به خصوص طراحی موشن گرافیک باید در نظر داشته باشید تشخیص درست رنگ می باشد و به بیان دیگر، باید درکی درست و بسیار قوی از نظریه رنگ و همچنین رنگ شناسی داشته باشید.

بنابراین باید روان شناسی رنگ را به درستی بفهمید تا بدانید که رنگ ها در حالت ها وبیان احساسات مختلف در مردم تا چه میزان تاثیرگذار می باشد، و بنابراین شما در موشن گرافیک باید ایده ها و احساسات خود را از با استفاده از رنگ ها بیان نمایید.

درک و شناخت انیمیشن

در واقع یک طراح موشن گرافیک، باید این توانایی را داشته باشد که بتواند به عناصر2 بعدی ثابت و بدون تحرک از طریق انیمیشن حرکت ببخشد برای انجام این کار، بنابراین موشن گرافیکس باید دانشی بسیار قوی از نحو جان بخشی به عناصر2 بعدی نیازدارید موشن گرافیک ، انیمیشن به چند فریم و قالب کیفریم محدود نیست.

در واقع شما باید پایه و اساس ها انیمیشن و نحو و چگونگی حرکت اجزا را کاملا بدانید ، این مراحل برای خلق ایجاد یک اثر خوب و جذاب بسیارضروری می باشد.

آینده و درآمد رشته موشن گرافیک

این رشته نیز مانند دیگر رشته های گرافیک نیاز به خلاقیت و نو آوری بسیار زیادی می باشد وآینده آن نیز روشن است.

به نحوی آینده این رشته بستگی به پیشرفت و تکنولوژی دارد.بنابراین همانطور که تکنولوژی در حال پیشرفت می باشد موشن گرافیک هم در حال پیشرفت می باشد.